Blog

Gutenberg és Zuckerberg

A kulcsszó: hatékonyság. Most a 21. sz. elején bevezetőként ismételjük el, hogy az internet és vele együtt a közösségi portálok használata és felkeresése a mindennapi életünk aktív része. Szörfözünk, bejegyzünk és megosztunk. A visszacsatolás gyorsasága, milyensége, mennyisége a napi közérzetünket is befolyásoló tényezővé lépett elő. Hosszabb távon a hatékonyságunk egyik mérőszáma is lehet. Az üzleti életre vonatkoztatva egészen biztosan. Az üzeneteink célba juttatásának egyik ilyen kiemelt szintere a Facebook.

A Gemius S.A. a legnagyobb online kutatóintézet Közép-Kelet-Európában. „A Gemius gemiusAudience elnevezésű kutatása online hirdetési „valutaként” szolgál egész Közép-Kelet-Európában, ahol az online hirdetési piacot szabályozó bizottságokkal, és más piaci szereplőkkel együttműködésben a Gemius pontos, kiváló minőségű adatokat nyújt az internetező közönségről a médiatervezők, vásárlók, tartalomszolgáltatók számára.” – írják magukról a honlapukon található „cégünkről” menüpont alatt. Így tudhatjuk meg többek között tőlük, hogy a 18-24 éves korosztály legmagasabb arányban Törökországban használja az oldalt. Az 55 év feletti internetes közönség körében a honlap Dániában a legnépszerűbb. Ezt személyesen is meg tudom erősíteni, hiszen saját facebookos oldalunkon keresztül rengeteg kutyás barátot ismertünk meg Dániából, ebből a korosztályból. (Tudom, ez csak 1 bizonyíték.) Hazánk mellett még éppen Dánia az az ország, ahol a 18-24 éves korosztály látogatja a legkevésbé a Facebookot. Ezek 2014-es vizsgált adatok, melynek jövőbeni változásáról nem bocsájtkoznék jóslásokba. Elképzeléseim azért vannak, főleg a Facebook hatékonysága miatt. Zuckerberg , ennek a milliárdos felhasználói létszámmal rendelkező közösségi térnek az egyik kitalálója végleg beírta magát a Digitális Univerzum történelmének kezdeti szakaszába.

Jó visszatérni a Gutenberg féle analóg” közösségi térbe is. Több mint ötszáz év elmúltával a Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei az ő találmányával nyomtattatta ki Pocsainé Eperjesi Eszter és Rádainé Bodnár Katalin könyveit, amelyek a református úrasztali terítők hiánypótló összefoglalói. Most a Nagykönyvtár Facebook oldalán a napokban megjelent, az úrasztali terítők mintarajzait mérethű nyomtatásban tartalmazó Mintakönyv egyszerű megosztás-kattintással megnyerhető Kovács Áron könyvtáros ötlete alapján.

https://www.facebook.com/nagykonyvtar

Talán a SRTA facebookos közössége számára is érdekes lehet egy ilyen könyv(sorozat), és egy lájkot vagy egy megosztást kattint a Nagykönyvtár (Facebook) oldalán – nem a hatékonyságért, inkább tiszteletből Gutenbergnek és a református történelmünknek.

 

Asztalos József, Hernád Kiadó