Blog

„Te kövess engem!”

Simon Péter az a tanítványa Jézusnak, akiről minden bizonnyal a legtöbbet olvasunk az evangéliumokban. A róla leírtak talán legrészletesebben szemléltetik azt, amit az Úr akar az övéivel. Így lesz beszédes, hogy Jézus közvetlenül Péterhez intézett egyik első és utolsó szava ugyanazt tartalmazza. A Máté evangéliumában így hívja tanítványául Pétert és Andrást: „Jöjjetek utánam, és én emberek halászaivá teszlek titeket.” (Mt 4,19) A János evangéliumában pedig ez a feltámadott Úr utolsó, személyesen Péterhez szóló szava: „Te kövess engem!” (Jn 21,22)

Az első hívás emberileg természetes. Jézus embereket gyűjt, hogy mindig vele legyenek. Legyenek, akik hitelesen megismerik, akik tőle tanulnak, akik keze alatt formálódnak, akik szolgálnak neki, mellette vannak egész földi munkássága idején.

Simon Péter igyekezett is eleget tenni ennek a hívásnak. Ott látjuk az evangéliumokban Jézus mellett. Követi, figyeli, szolgálja őt. Néha jobban, olykor talán kevésbé érti Mesterét, mint társai, de igyekszik Jézus hívásának a legnehezebb helyzetekig engedni. Így telnek el a nagyheti események is. Amikor Jézus feltámad a halálból, újra megkeresi az övéit. Kérdéseivel alkalmat készít Péternek arra is, hogy visszatekintve megbeszéljék, s lezárják azokat az eseményeket, ahol kudarcot vallott ebben a követésben.

Emberi gondolkozás szerint itt a követés korszaka lezárul, hiszen Jézus eddig volt testileg velük, s nem sokára mennybe megy, befejezi földi küldetését. Annak lenne itt az ideje, hogy kiértékelje az elmúlt éveket, benne azt, hogy mit tanultak, mit hogyan sikerült teljesíteniük, s útjukra bocsássa őket. Mintha valóban ez kezdődne el azzal, hogy Jézus a Péterre váró feladatokról és szenvedésekről kezd beszélni. Befejezhetné ezt azzal: Mostantól ez már a te dolgod. Segítsen Isten, hogy helyt tudj állni.

Jézus azonban ismételten így zárja szavait: „Kövess engem!”

Eddig Jézus küldetésén, engedelmességén, szolgálatán volt a hangsúly, s ő azt akarta, hogy Péter kövesse, hogy ennek tanúja legyen. Most, amikor a hangsúly áttevődik Péter sorsára, feladataira, küzdelmeire, s kérdés lesz, hogyan lehet ezt betölteni, akkor új értelmet nyer Jézus követésre hívó szava. Nemcsak azt kínálja fel, hogy küzdelmeiben, nehézségeiben kövesse az ő példáját, s tegyen úgy, ahogyan tőle látta. Jézus hívása azt fejezi ki: Nemcsak emberré lettem érted, hogy egy ideig követhess, hanem feltámadtam, hogy mindig előtted járjak. Nemcsak arra, hívtalak, hogy gyere utánam, s lásd, mit teszek, hanem arra, hogy veled legyek, a célig vezesselek. Amiről beszéltem neked, abban ott kívánok lenni, előtted fogok menni én, aki a feladatot adtam, és győztem előtted járva. Figyelj, és kövess engem.

S amikor Jánosra, a tanítványtársra vetődik Péter tekintete, és úgy tűnik előtte, hogy annak sorsa könnyebb lesz, elbizonytalanodik, és vívódni kezd ezen, akkor Jézus megismétli előző szavait, s így nyújtja ki felé mentő kezét: „Te kövess engem!” Mintha ezt mondaná: Péter, ne vedd le rólam a szemed, ne nézz, és ne menj másfelé. Ennek a kísértésnek egy magoldása van, ha megbízol bennem, és engem követsz. Nem járt, és nem jár le ennek az ideje.

„Te kövess engem!”

Jézus ezzel zárja le húsvét utáni beszélgetését Péterrel, s mai hallgatóival. Nem magyarázkodik. Emberré létele, szenvedése, áldozata és feltámadása árán azt készítette el, hogy mi tovább követhetjük őt. Tovább, mint amíg a földön járt; tovább, mint ahol emberileg látjuk; tovább, mint amaddig emberi értelmünkkel hinnénk benne, és értelmét látnánk.

Jézus szavai szerint ez húsvét célja. Ennek érdekében végzett el mindent. Ez az egyetlen engedelmes felet a húsvéti örömhírre. Követésében készített kiutat a kísértésekből, áldást a feladatokhoz, erőt a küzdelmekhez, beteljesülést az ígéretekhez.

„Kövess engem!” Ez a válasza kérdésekre, kételyekre, félelmekre. Ez a húsvéti örömhír foglalata. Ezt készítette el, és ennek boldog beteljesítésére hív.

Hadd érvényesüljön hát ezen az úton vezetése, szabadítása és győzelme a húsvét utáni életünkben.

Pásztor Gyula – SRTA

Az írás megjelent a Sárospataki Füzetek 2009/1 számában

Fotó: www.flickr.com/ubiquity_zh_

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.