Blog

Cum grano salis

„Cum grano salis” – „egy csipetnyi sóval” – mondja a latin szólás. Ételek leírásában gyakran találkozunk ezzel a kifejezéssel. A könyvecske, amelyet kezében tart a Kedves Olvasó, ezt a címet kapta, mert recepteket közöl, mégpedig három fejezetben: 17. századi ételek, 17. századi édességek és hagyományos hegyaljai, hegyközi és bodrogközi ételek.

Rákóczi György (1593-1648) fejedelem és felesége  Lorántffy Zsuzsanna (1600-1660) nagyasszony konyhája

E könyvecskével Lorántffy Zsuzsanna fejedelemasszony emlékének adózunk, akinek oly’ kedves otthona volt a sárospataki vár. Néhány tárgyi emlék is megmaradt tőle, ezért a receptek mellé „cum grano salis” egy kis konyhatörténeti és kultúrtörténeti ízelítőt is adunk. A korabeli metszetek részben Comenius művéből, az „Orbis pictus”-ból valók, amelyet a jeles pedagógus Sárospatakon írt, éppen Lorántffy Zsuzsanna bőkezű támogatásának köszönhető békés évei alatt. Lorántffy Zsuzsanna a Példabeszédek könyvének „derék asszonya”. Naponta olvasta a Bibliát, amelyből erőt és bölcsességet merített. Példaértékű nő, feleség, édesanya, híresen jó háziasszony, otthona szép, ápolt, igényes, de nem fényűző. Isten dicsőségét szolgálta. Szenvedései között inkább imádkozott, mint panaszkodott. A tétlenséget nem tűrte. Egyházunk bőkezű patrónusa, szegényeknek szószólója, betegeknek gyógyítója, úrhölgyeknek tanítója. Férje távollétében a hatalmas birtok kezelője, ami különösen nagy szó, ha megfontoljuk, hogy a közvélemény Rákóczit tartotta Európa leggazdagabb ingó és ingatlan magánvagyon tulajdonosának. Intézkedett vetésről, aratásról, szüretről. Konyhájához kapcsolódóan egy „csipetnyit” felidézünk mindennapjaiból, levelezéseiből és korának szokásaiból, hogy alakja megelevenedjék, és emberközelbe kerüljön. Közben természetesen figyelünk arra, hogy mi kerülhetett a fejedelmi család asztalára.

A fejedelmi pár konyhájához tartozott tágabb értelemben az uradalom is, amelyen gazdálkodtak. A hagyományos tájjellegű ételek eredete visszanyúlik talán ugyanezekre a századokra, így az itt élő emberek ételei és ízlésvilága is őrizheti Patak nagyasszonya áldott emlékét.

Komoly forráskutatások után a recepteket két mesterember írta, Márki Bertalan István mesterszakács és Kövér Zsolt mestercukrász. Mindketten Sárospatakon élnek, és református gyülekezetünknek meghatározó tagjai.

Köszönjük mindazok segítségét és önzetlen felajánlását, akik hozzájárultak e könyv megjelenéséhez!

Váljék e könyvecske a családi tűzhelyeknek egyik kis szikrájává! Kísérje áldás olvasóit!

Dr. Fodorné dr. Nagy Sarolta református lelkész, egyetemi tanár

Sárospatak, 2015. június 10.

A szakácskönyv az Országos Református Nőszövetség találkozójára készült el, melyet 2015. július 10. és 12. között tartottak Sárospatakon. Értékes tartalommal és igényes kivitelben jelent meg a könyv, melyet minden olvasónak ajánlunk szíves figyelmébe. További információ a Sárospataki Református Egyházközség elérhetőségein keresztül kapható. (www.patakirefegyhaz.hu   Kiadó: Sárospataki Református Egyházközség, 172 oldal, műbőrkötés)

cumgranoS