Diakónia (keresztyén szociális munka) alapképzési szak

Az alapképzési szak célja olyan keresztyén szociális munkások (diakónusok) képzése, akik a keresztyén értékekre támaszkodva, evangéliumi szellemben, a szociális munkára vonatkozó globális alapelvek és alapvető módszerek birtokában képesek a szükséget szenvedő embertársaiknak, holisztikus szemléletben segítséget nyújtani. Felkészültek a társadalmi feszültségek okozta egyenlőtlenségek kezelésében közreműködni és képesek együttműködni interprofesszionális módon az állam, az önkormányzatok, az egyházak és a civil szervezetek szociális és egészségügyi intézményrendszerének különféle szakterületein munkálkodó szakemberekkel. A keresztény szociális munkás olyan készségekkel és képességekkel bír, amely segíti őt az egyének, családok, gyülekezetek problémamegoldó képességének fejlesztésében, az egyének és közösségeik társadalmi integrációjának támogatásában, a kívánatos együttműködés elősegítésében. Az alapfokozatot szerzetteknek lehetőségük nyílik a végzettségük és szakképzettségük szerinti elhelyezkedésre, illetve arra, hogy tanulmányaikat mesterképzésben folytassák. A képzés megfelel a szociális képzésekre vonatkozó hazai és nemzetközi szakmai elvárásoknak, illeszkedik az európai térség szociális és diakóniai szakképzettségeivel szemben támasztott követelményekhez.
 
Állami ösztöndíjas képzés.
 
Ha valaki nem jogosult állami ösztöndíjra, az önköltség összege: 138.000 Ft/félév.
 
 
 
 

Hallgatóink mondták rólunk

„Miért ide jöttem tanulni? Számomra egy nagyon kedves ismerősöm ajánlotta a Sárospataki Református Teológiai Akadémiát, hiszen ő maga is az iskolában tanít, tőle nem kellett hitelesebb ember, aki meggyőzzön arról, hogy itt a helyem, ha szociális munkát szeretnék tanulni. Természetesen tájékoztatást kaptam arról is, hogy ez egyházi szemléletű iskola, de az én gyerekkoromban még nem volt ennyire elterjedt a hittan oktatás, és azt gondoltam, hogy napjainkban ez már az általános műveltséghez tartozik. Az a tény, hogy a diakóniát és a szociális munkát párhuzamosan tanulhatom levelező szakon 7 félévben még csábítóbbnak hangzott. Így döntöttem el, hogy az SRTA tanulója leszek. A tanárok többsége mindent megtesz azért, hogy minél színesebb és érdekesebb legyen a tananyag. Tapasztalataim alapján nagyon jól döntöttem, mert magasan képzett és nagyon segítőkész tanárokat ismerhettem meg, illetve diáktársaimmal is nagyon jó kapcsolatot ápolok. Szerintem nagyon fontos, hogy az ember jó közösségben legyen, vagyis jól érezze magát ott, ahol van, mert sokkal könnyebb elviselni a ránk nehezedő nyomást, ha a barátaink is velünk vannak. Fontos az is, hogy legyen egy jó állásom, amit szeretek és az életem arról szóljon, amiről én szeretném.”

„Figyeljetek reám, én népem, és reám hallgassatok, én nemzetem! Mert tanítás megy ki tőlem, és törvényemet a népek megvilágosítására megalapítom.” (Ézsaiás könyve 51,4)

P. A. diakónia szakos hallgató

 

„A diakónia területén már lassan két évtizede dolgozom az idősek között, és az itt szerzett tapasztalataimból úgy látom, hogy ez a munka egy nagyon szerteágazó terület, ami naponta új és új kihívások elé állít minket. Munkám során úgy alakult, hogy a diakóniai feladatokat elsősorban a gyülekezeti szolgálatban végeztem, de mindig ott volt szívemben a vágy, hogy ennek a szolgálati területnek is szeretném megismerni az elméleti részét, amely által még inkább kiteljesedve végezhetem Isten dicsőségére ezt a szolgálatot.

2018-ban a Sárospataki Református Teológiai Akadémián új szakként indult a diakónia alapszak, amire még abban az évben jelentkeztem. Úgy érzem, hogy jó döntést hoztam, mert tanulmányaim során, ami elméleti oktatásból és gyakorlati részből állt, olyan tudással gazdagodtam, amit munkám során még inkább kamatoztathatok. Jó szívvel ajánlom ezt a képzést mindazoknak, akik a diakónia területén szeretnének dolgozni, vagy már ebben a munkában tevékenykednek. Úgy gondolom, ez mindenkinek olyan alapot ad, amire ráépíthetik a következő éveket.”

B. P. diakónus